Ինչպես գրում է ադրբեջանական apasport.az-ը, Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար <b>Վարդան Մինասյանն</b> ասել է, թե «մենք պատրաս չենք Ադրբեջանի հետ մրցակցության: Անցած անգամ, երբ մենք հայտնվեցինք նույն խմբում, ոչ մի լավ բան չստացվեց, քանի որ դեռ վաղ է հանդես գալ նույն խմբում»:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել է Վ.Մինասյանը, նա հարցազրույց է տվել ռուսական sposrt-express-ին. «Ես ասացի, որ մեր հավաքականները չեն կարող խաղալ, ելնելով քաղաքական հարաբերություններից: Դեռ 2006թ. մենք հայտնեցինք նույն խմբում եւ այն ժամանակ Ադրբեջանի հավաքականը հրաժարվեց խաղալ մեզ հետ, քանի որ ՀՀ հավաքականը Յան Պորտերֆիլդի գլխավորությամբ նրանցից ուժեղ էր»,-ասել է Մինասյանը:
Եվրո-2008-ի ընտրական փուլում Հայաստանի ու Ադրբեջանի հավաքականները վիճակահանության արդյունքում հայտնվեցին նույն խմբում, սակայն չխաղացին, քանի որ Ադրբեջանը հրաժարվեց ապահովել հայ ֆուտբոլիստների անվտանգությունը: Այդպիսով, հավաքականները միավորներ կորցրեցին:
ՈՒԵՖԱ-ի ու ՖԻՖԱ-ի նախագահներ Միշել Պլատինին ու Զեպ Բլատտերը Երեւանում հայտարարեցին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, լինելով հակամարտող երկրներ, չեն կարող խաղալ նույն խմբում:

8 Февраль 2010 - 11:41 AMT
Как пишет азербайджанский apasport.az, исполняющий обязанности главного тренера сборной Армении Вардан Минасян сказал, что “ Мы не готовы к соперничеству с Азербайджаном. В прошлый раз, когда мы оказались в одной группе, ничего хорошего не получилось, поэтому сейчас нам ещё рано попадать в одну группу”.
Как сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net Вардан Минасян, он дал интервью только российскому sport-express. “Я сказал, что наши сборные не смогут сыграть исходя из политических отношений. Еще 2006 году мы оказались в одной группе и тогда сборная Азербайджана отказалась играть с нами, поскольку сборная Армении во главе c Яном Портерфильдом была сильнее их ”,-сказал Минасян.
В отборочном турнире Евро-2008 сборные Армении и Азербайджана по результатам жеребьевки попали в одну группу, но не сыграли, поскольку Азербайджан отказался обеспечить безопасность армянских футболистов. Таким образом, сборные потеряли очки.
Еще в 2007 году президенты УЕФА и ФИФА Мишель Платини и Зеп Блаттер, находясь в Ереване, заявили, что Армения и Азербайджан, являясь конфликтующими странами, не могут играть в одной группе.