18 Մայիս 2010 - 13:08 AMT
Ապրիլի 30-ին հեռացատկի աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Ռոբերտ Էմմիյանն ընտրվել էր Հայաստանի ատլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ:
Էմմիյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ Ֆեդերացիան շատ անելիքներ ունի, և նրանք պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի լուծեն առկա խնդիրները: «Ցավոք սրտի, մեր երկրում պայմաններ չկան ատլետիկայի զարգացման համար: Ես արդեն հանդիպել եմ երկրի սպորտային ղեկավարության հետ և հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք վերականգնել ավանդույթները»,- ասել է Էմմիյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում շատ լավ պատանի ատլետներ ման: Նա հուսով է, որ նրանք կդրսևորեն իրենց միջազգային մրցաշարերում: «Ֆեդերացիան օգտագործում է իր բոլոր հնարավորությունները Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում նոր դահլիճներ կառուցելու համար: Մենք արդեն կապ ենք հաստատել մի քանի երկրների հետ` մարզական գույք ձեռք բերելու համար»,- ասել է նա:
Արդեն 8 տարի է Հայաստանում ընթանում է ատլետիկայի մրցաշար` նվիրված Էմմիյանին: Մրցաշարը կայանալու է նաև 2010-ին և Էմմիյանը ցանկանում է, որպեսզի դրան մասնակցեն որքան հնարավոր է շատ երկրներ:
1987-ին Էմմիյանը Եվրոպայի ռեկոդ սահմանեց հեռացատկում (8մ 86 սմ), որը մինչև օրս չի գերազանցվել: 9 տարի նա որպես մարզիչ է աշխատել Քաթարում, այնուհետև եղել է Քաթարի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահի խորհրդական: «Ես ուզում եմ, որպեսզի իմ ռեկորդը գերազանցվի հայ ատլետների կողմից»:

30 апреля многократный чемпион Европы и мира по прыжку в длину Роберт Эммиян был избран новым президентом Федерации Армении легкой атлетики.
Эммиян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что у Федерации много работ, и они должны сделать все, чтобы справиться с имеющимися задачами. “К сожалению, в нашей стране нет условий для развития легкой атлетики. Я уже встретился со спортивным руководством страны, и надеюсь, что мы сможем восстановить традиции”,- сказал Эммиян.
По словам Эмvияна, в Армении есть очень хорошие юные атлеты. Он надеется, что они покажут себя и на международных турнирах. “Федерация использует все свои силы, чтобы в Армении и Нагорном Карабахе строились новые залы. Мы уже связались с несколькими странами, чтобы приобрести спортивный инвентарь”,- сказал он.
Уже 8 лет в Армении проходит международный турнир по атлетике, посвященный Эммияну. Турнир состоится также в 2010 году и Эммиян хочет, чтобы в нем приняли участие как можно больше стран.
В 1987 году Эммиян по прыжкам в длину установил рекорд Европы (8 м 86 см), который до сих пор остается непревзойденным. 9 лет он работал тренером в Катаре, а затем был советником президента Олимпийского комитета Катара. “Я хочу, чтобы мой рекорд был превзойден армянскими атлетами”.