9 Հոկտեմբեր 2001 - 16:45 AMT
ՎՐԱՍՏԱՆԻ ԱԽԱԼՔԱԼԱԿԻ ՇՐՋԱՆԻ ՎԱՐՉԱԿԱԶՄԻ ՂԵԿԱՎԱՐԸ ՄՏԱԴԻՐ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՂԵԿԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆԸ ԽՆԴՐԵԼ ԻՋԵՑՆԵԼ ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՍԱԿԱԳՆԵՐԸ
Վրաստանի Ախալքալակի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արտյուշա Համբարձումյանը մտադիր է Հայաստանի ղեկավարությանը խնդրել իջեցնել էլեկտրականության սակագները: «ԱՐՄԻՆՖՈ» գործակալության թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում նա հաղորդեց, որ համաձայն 2000 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված պայմանագրի, Հայաստանից էլեկտրաէներգիան նշված շրջան էր մուտք գործում 2,5 ցենտով մեկ կիլովատի դիմաց: Սակայն արդեն 2001 թվականի հունվարի 7-ին էլեկտրականությունը անջատվել է այն պատճառով, որ բնակչության մոտ կուտակվել են պարտքեր, որոնք կազմել են 35 հազար դոլար: Կարճ ժամանակամիջոցում պարտքերը մարվել են, սակայն էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը չի վերսկսվել: Ախալքալակի շրջանի վարչակազմի ղեկավարը Վրաստանի կառավարական պատվիրակության անդամ է, որը Նախագահ Էդուարդ Շ-արդնաձեի գլխավորությամբ հոկտեմբերի 25-ին կայցելի Հայաստան: «Այցի ընթացքում ես ցանկանում եմ -ս մեկ անգամ փորձել Հայաստանի ղեկավարությանը համոզել պայմանագիր կնքելւ մեզ հետ առավել մեղմ պայմաններով, իսկ մեկ-երկու տարի անց վերադառնալ ներկա սակագներին»,- ասաց Համբարձումյանը: Նրա խոսքերով, ներկայումս շրջանին էլեկտրաէներգիա տրվում է օրական միայն 4-5 ժամ: «Ախալքալակի շրջանում, ինչպես Հայաստանում, բնակվում են հայեր, – ոչ ոք, բացի Հայրենիքից մեզ չի կարող օգնել»,- ասաց Համբարձումյանը: Նշենք, որ Վրաստանի «հայկական էլեկտրաէներգիայից օգտվող» Ախալքալակի շրջանին հարեւան Նինոցմինդի շրջանում, որի բնակչության 98 տոկոսը նույնպես հայեր են, եւ էլեկտրականություն կա օրեկան 24 ժամ:

9 Октябрь 2001 - 16:45 AMT
ГЛАВА АДМИНИСТРАЦИИ АХАЛКАЛАКСКОГО РАЙОНА ГРУЗИИ НАМЕРЕН ПРОСИТЬ РУКОВОДСТВО АРМЕНИИ СНИЗИТЬ ТАРИФЫ ЗА ЭЛЕКТРИЧЕСТВО
Глава администрации Ахалкалакского района Грузии Артюша Амбарцумян намерен просить армянское руководство временно снизить тарифы за электричество. В беседе с корреспондентом агентства “Арминфо”, он сообщил, что согласно подписанному в декабре 2000-го года контракту производимая в Армении электроэнергия поступала в район по цене два с половиной цента за киловатт. Однако, уже 7-го января 2001 года подача электричества была прекращена в связи с тем, что у населения образовались долги на сумму в 35 тысяч долларов. В течение короткого времени долги удалось погасить, однако подача электроэнергии не была возобновлена.
Глава администрации Ахалкалакского района включен в состав правительственной делегации Грузии, которая во главе с президентом Эдуардом Шеварднадзе посетит Армению 25 октября. “В ходе визита я хочу еще раз попытаться уговорить армянское руководство заключить с нами договор на более мягких усоловиях, а через год-два вернуться к обычным тарифам”, – сказал Амбарцумян. По его словам, в Ахалкалаки в настоящее время электричество в дома подается лишь на 4-5 часов в сутки. “В Ахалкалакском районе живут такие же армяне, как в Армении, и никто, кроме Родины, нам не поможет”, – сказал Амбарцумян. Отметим, что в пользующемся “армянским электричеством” Ниноцминдском районе Грузии, также на 98% населенном армянами и расположенном рядом с Ахалкалакским районом, электричество в настоящее время подается 24 часа в сутки.