29 Սեպտեմբեր 2010 - 13:32 AMT
Կիրսան Իլյումժինովը վերընտրվել է ՖԻԴԵ-ի նախագահի պաշտոնում: Ընտրություններն անցել են Խանտի Մանսիյսկում և Իլյումժինովը հաղթել է ձայների մեծամասնությամբ, հայտնում է «Սովետսկի սպորտը»: Իլյումժինովի մրցակիցը շախմատի աշխարհի 12-րդ չեմպիոն Անատոլի Կարպովն էր, որին սատարում էր Գարրի Կասպարովը:
Ընտրություններից առաջ Կասպարովը հանդես եկավ կտրուկ հայտարարությամբ՝ ապօրինի համարելով քվեարկությունը: Դահլիճում խառնաշփոթ առաջացավ և նիստն ընդհատվեց կես ժամով: Հետո Իլյումժինովը զիջումների գնաց և փոխարինեց հաշվից հանձնաժողովի երկու ներկայացուցիչներին:
Իլյումժինովն ու Կարպովը ներկայացրեցին իրենց ծրագրերը և քվեարկությունը տեղի ունեցավ: Իլյումժինովը ստացավ 96 ձայն, իսկ Կարպովը՝ 65:

29 Сентябрь 2010 - 13:32 AMT
Кирсан Илюмжинов переизбран на пост президента Международной федерации шахмат (ФИДЕ). Выборы состоялись 29 сентября в Ханты-Мансийске, и Илюмжинов победил большинством голосов, передает “Советский спорт”. Соперником Илюмжинова был 12-й чемпион мира по шахматам Анатолий Карпов, которого поддерживает Гарри Каспаров.
Перед началом выборов Каспаров выступил с резкими заявлениями, назвав голосование незаконным. В зале возник беспорядок, и заседание было прервано на полчаса. Затем Илюмжинов пошел на уступки команде Карпова, заменив двух представителей комиссии, которая считала голоса.
После этого Илюмжинов и Карпов представили свои предвыборные программы, и голосование состоялись. По данным РИа Новости Илюмжинов получил 95 голосов. Карпов получил 65 голосов, три делегата воздержались, а еще два бюллетеня были признаны недействительными.