9 Հոկտեմբեր 2010 - 06:10 AMT
Հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ընտրական փուլում Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում 3:1 հաշվով հաղթեց Սլովակիայի հավաքականին: Գոլի հեղինակներ դարձան Յուրա Մովսիսյանը, Գևորգ Ղազարյանն ու Հենրիխ Մխիթարյանը: Հյուրերի կազմում աչքի ընկավ սլովակների մարզչի որդին՝ Վլադիմիր Վայս-կրտսերը:
Խաղից հետո ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել երկրպագուներին աջակցության համար: «Հաշիվը համապատասխանում է խաղին, մենք գերազանցեցինք հակառակորդին բոլոր առումներով: Այժմ իմ թիմը հավատում է, որ կարող է լավ ֆուտբոլ ցուցադրել»,-ասել է ՀՀ հավաքականի մարզիչը:
Ըստ նրա, ընդմիջման ժամանակ, երբ հաշիվը 1:1 էր, նա ասաց իր սաներին, որ իրենք լավ են խաղում և շատ ափսոս կլինի, եթե չհաղթեն:
Հաջորդ խաղը ՀՀ հավաքականը կանցկացնի Երևանում հոկտեմբերի 12-ին Անդորայի հավաքականի հետ: Մինասյանը գտնում է, որ այդ խաղն ավելի դժվար է լինելու, քանի որ հաղթանակից բացի ցանկացած այլ արդյունք վատն է համարվելու: «Արնդորան բաց ֆուտբոլ է ցուցադրում և մեզ համար դժվար է լինելու: Կառլեն Մկրտչյանը ստացավ երկրորդ դեղին քարտը և չի մասնակցի հաջորդ խաղին, ուստի մեր կազմում կլինեն որոշ փոփոխություններ»,-ասել է Մինասյանը:
Այժմ ՀՀ հավաքականը B խմբում 4 միավորով 4-րդ տեղում է: 6-ական միավոր ունեն Իռլանդիան, Սլովակիան ու Ռուսաստանը:

8 октябра национальная сборная Армении по футболу на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в рамках отборочного турнира Евро-2012 со счетом 3:1 одержала победу над сборной Словакии. Голы сборной Армении забили Юра Мовсисян, Геворк Казарян и Генрих Мхитарян. В составе гостей отличился сын наставника словакцев Владимира Вайса- Владимир Вайс-младший.
После матча главный тренер сборной Армении Вардан Минасян поблагодарил армянских болельщиков за поддержку и оказанную помощь. “Счет соответствует игре, мы во всех смыслах опередили соперника. Для нас самое главное хорошая игра, я не думаю, какое место мы займем в нашей группе. Сейчас моя команда верит, что может показывать хороший футбол”,- сказал наставник сборной Армении.
По его словам во время перерыва, когда счет был 1:1, он своим подопечным сказал, что играют хорошо и будет жалко, если они не победят.
Уже 12 октября сборная Армении проведет матч против сборной Андорры, и Минасян считает, что этот матч будет намного сложнее, поскольку кроме победы любой результат будет считаться плохим: “ Андорра показывает открытый футбол, и нам будет нелегко. В матче против Андорры в нашем составе будут некоторые изменения, в матче против словаков Карлен Мкртчян получил вторую желтую карточку и пропустит следующую игру”,- сказал Миансян.
После этой победы сборная Армении с 4 очками в группе В заниамет 4 место. Сборные Словакии, России и Ирландии имеют по 6 очков.