. Քաղաքագետ Գեորգի Նոդիան գտնում է, որ հաշվի առնելով այժմ Վրաստանում տիրող իրադրությունը, 1944թ.-ին հանրապետությունից վտարված թուրք-մեսխեթցիների հայրենադարձությունը վտանգավոր կլինի: Ըստ փորձագետի, դրան կնդդիմանան Սամցխե-Ջավախեթիի բնակչության հիմնական մասը: Ինչպես հայտնի է Վրաստանի այդ մարզի հարավային շրջաններում բնակվում են հիմնականում հայեր: Բնական է, որ անցած դարի կեսերին իրագործված տեղահանությանը առնչություն չունեցող տեղացի բնակիչները անհանգստացած են, որ իրենց երկիր պատրաստվում են վերադառնալ մարդիկ, որոնք այդ հողը հայրենիք են համարում: Նոդիան նշում է, որ Ջավախեթիի բնակիչները կտրականապես դեմ են վերադարձող հայրենադարձներին եւ բավականին թշնամաբար են տրամադրված նրանց նկատմամբ: Այս իրադրությունում,ասել է քաղաքագետը, Վրաստանում անհրաժեշտ է հասարակության հետ ավելի ակտիվ բացատրական աշխատանք տանել, հետեւողականորեն ցրելով բազմաթիվ լուրերը եւ անհիմն կասկածները:
Առայժմ հայտնի չի նույնիսկ Վրաստան վերադառնալ ցանկացող թուրք-մեսխեթցիների մոտավոր թիվը: Ըստ լուրերի խոսքը գնում է 300 հազարից ոչ պակաս հայրենադարձների մասին: Նոդիան գտնում է, որ լուրջ բացթողում է այն, որ Վրաստանի ղեկավարությունն այսօր հստակ քաղաքականություն չունի իսլամ դավանող այդ վրացիների հայրենադարձության վերաբերյալ: Իսկ դա կարող է ոչ ցանկալի արդյունքներ ունենալ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: «Վրաստանի իշխանությունները պետք է համոզեն Եվրախորհրդին,որ այդ խնդրի լուծմանը իրենք մոտենում են անհրաժեշտ լրջությամբ: Այդ ժամանակ Եվրախորհուրդն այդպես համառորեն չի պնդի թուրք-մեսխեթցիների վերադարձին Վրաստան 12 տարվա ընթացքում»,- ասել է Նոդիան: Հիշեցնենք, որ այդ ժամկետը որոշվել էր 1999թ.-ին Վրաստանի Եվրախորհուրդ մտնելիս: Ներկայումս Վրաստանի խորհրդարանի մի քանի կոմիտեներ աշխատում են թուրք-մեսխետինցիների հայրենադարձությանը վերաբերող օրինագծի մշակման վրա:

9 Июль 2001 - 14:28 AMT
Грузии массовая репатриация выселенных в 1944 году из республики турок-месхетинцев была бы опасна. Этому, по словам эксперта, воспротивилась бы значительная часть нынешнего населения Самцхе-Джавахетии, в южых районах которой компактно проживают армяне. Вполне естественно, что неповинные в осуществленной в середине прошлого века депортации местные жители беспокоятся по поводу того, что на землю, населяемую ими столетиями, собираются вернуться люди, считающие эту землю своей. Нодиа отмечает, что жители Джавахетии выступают категорически против возвращения депортированных, более того – настроены к ним довольно агрессивно.
В такой ситуации, сказал политолог, в Грузии необходимо вести более активную разъяснительную работу с общественностью, последовательно развеивать многочисленные слухи и необоснованные опасения на этот счет.
Пока не известно даже приблизительное число турок-месхетинцев, желающих вернуться в Грузию, однако на уровне слухов упорно твердится, что речь идет не менее чем о 300 тысячах репатриантов. Серьезным пробелом считает Нодия то, что у руководства Грузии и сегодня нет четкой политики в отношении репатриации этих исповедующих мусульманство грузин, а это оборачивается нежелательными результатами как внутри страны, так и за ее пределами. “Власти Грузии должны убедить Совет Европы, что подходят к решению этой проблемы с необходимой серьезностью, и тогда Совет Европы не будет столь жестко настаивать на том, чтобы турки-месхетинцы обязательно вернулись в Грузию в течение 12 лет”,- сказал Георгий Нодия. Напомним, что этот срок был определен при вступлении Грузии в Совет Европы в 1999 году. В настоящее время сразу несколько комитетов парламента Грузии работают над законопроектом о порядке репатриации в страну турок-месхетинцев.