29 Հունիս 2001 - 17:30 AMT
. Այսօր Երեւանում հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով ստորագրվեց արձանագրություն: Տրանսպորտի եւ կապի նախարար Երվանդ Զախարյանը, որը միեւնույն ժամանակ հանդիսանում է հանձնաժողովի համանախագահ, ասաց, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը մի շարք հարցերի շուրջ համաձայնության են եկել: «Առկա» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ նիստի մասնակիցները պայմանավորվեցին պահպանել տարանցիկ բեռնափոխադրությունների համար արտոնյալ վճարը,որը կազմում է մեկ տոննայիի համար 14 դոլար: Կողմերը նաեւ որոշում ընդունեցին վերականգնել Վրաստանի կողմից Հայաստանին պետական պարտքի տոկոսների վճարման գրաֆիկը: (Մի քանի ամիս առաջ Վրաստանը հայտարարեց, որ դադարեցնում է պետական պարտքի տոկոսների վճարումը:) Երկու երկրների ֆինանսների նախարարություններին հանձնարարվել է մեկ ամսվա ընթացքում բանակցություններ վարել պարտքի վերակառուցման հնարավորության վերաբերյալ:
Հայաստանին Վրաստանի պետական պարտքը կազմում է 24 մլն դոլար, որից 4,5-ը` Հայաստանի կողմից մատակարարված էլեկտրաէներգիայի դիմաց:

29 Июнь 2001 - 17:30 AMT
. Сегодня в Ереване по итогам очередного, второго по счету заседания армяно-грузинской комиссии по экономическому сотрудничеству был подписан протокол. По словам министра транспорта и связи Ерванда Захаряна, который является к тому же сопредседателем комиссии, в ходе встречи стороны достигли договоренностей по ряду вопросов. Агенство “Арка” сообщает, что участники заседания договорились о сохранении льгот на транзитные тарифы в размере 14 долларов за тонну. Стороны приняли также решение восстановить график выплат процентов по государственному долгу Грузии Армении. (Грузия несколько месяцев назад заявила, что преостанавливает выплату процентов по госдолгу) Министерствам финансов двух стран поручено в течение месяца провести переговоры о возможной реструктуризации долга.
Госдолг Грузии Армении составляет на сегодня 24 миллиона долларов, из которых 4 с половиной миллиона – задолженность за поставленную Арменией электроэнерию.