Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հաղորդել է, որ Ուկրաինան 2022 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերն անցկացնելու պաշտոնական հայտ է ներկայացրել:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Բուբկան հայտնել էր, որ Ուկրաինան կկարողանա Օլիմպիական խաղեր անցկացնելու հայտ ներկայացնել միայն 2013 թվականին` այն բանից հետո, երբ Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեն կհայտարարի մրցույթի մասին: Հաղթողի անունը հայտնի կդառնա 2015 թվականին:
Լվովում, Տիսովեցում և Սլավսկիում ծրագրվում է լեռնային մարզաձևերի համար սառցե պալատների, մարզադաշտերի և այլ խոշոր կառույցների շինարարություն կազմակերպել, որոնց ստեղծման համար, Լվովի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Միրոն Յանկիվի խոսքով, ծրագրվում է մոտ 1,5 մլրդ դոլար ներդնել: Թերևս, այս գումարով ներդրումները դժվար թե սահմանափակվեն, Ուկրաինայի հյուրանոցա-տպանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման համար բազմամիլիարդանով ներդրումներ կպահանջվեն, այդ թվում և բյուջետային, հաղորդում է gazeta.ru-ն:

6 Май 2011 - 04:45 AMT
Президент Украины Виктор Янукович сообщил, что Украина подала официальную заявку на проведение зимних Олимпийских игр в 2022 году.
Ранее председатель Национального олимпийского комитета Украины Сергей Бубка заявлял, что Украина сможет подать заявку на проведение Олимпиады только в 2013 г. – после того, как Международный Олимпийский комитет объявит конкурс. Победитель должен быть назван в 2015 г.
Во Львове, Тисовце и Славском планируется постройка ледовых дворцов, стадионов для горных видов спорта и других крупных сооружений, в создание которых, по словам заместителя главы львовской администрации Мирона Янкива, планируется вложить 1,5 млрд долларов. Впрочем, данной суммой инвестиции наверняка не ограничатся – на развитие гостинично-транспортной инфраструктуры Украине потребуются многомиллиардные инвестиции, в том числе и бюджетные, передает gazeta.ru.