11 Հոկտեմբեր 2000 - 16:38 AMT
ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԻՐԱՎԱՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԸ ՍՈՒՐ ՔՆՆԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ԵՆ ԵՆԹԱՐԿԵԼ ՆԱԽԿԻՆ ՎԱՐՉԱՊԵՏ ԹԱՆՍՈՒ ՉԻԼԼԵՐԻՆ` ՀԱՅԵՐԻՆ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻՑ ՎՏԱՐԵԼՈՒ ԿՈՉԻ ՀԱՄԱՐ
11.10.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Մարդու իրավունքների թուրքական Ասոցիացիան սուր քննադատության է ենթարկել Թուրքիայի նախկին վարչապետ Թանսու Չիլլերին` Թուրքիայի քաղաքացիներ չհանդիսացող հայերին երկրից վտարելու կոչի համար:
Ասոցիացիայի ստամբուլյան գրասենյակի ղեկավար Էրեն Քեսկինը Չիլլերին ուղված բաց նամակում հայտարարել է. «Ձեր հայտարարությունները կարելի է գնահատել որպես ռասիզմի եւ շովինիզմի դրսեւորում: Մենք, որպես մարդու իրավունքների պաշտպաններ, կարող ենք միայն ցանկանալ, որպեսզի Դուք եւ Ձեր նմանները դադարեք զբաղվել քաղաքականությամբ»:
Հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիայի նախկին վարչապետ, «Ճշմարիտ ուղու կուսակցության» առաջնորդ Թանսու Չիլերը հայտարարել էր, որ ներկայումս երկրում ապրում են Թուրքիայի քաղաքացիներ չհանդիսացող 30 հզ. հայեր: «Եկեք վերադարձնենք նրանց Հայաստան կամ վտարենք Թուրքիայից: Թող նրանք զգան իրենց քայլերի հետեւանքները: Գոյություն ունեն լուծման բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք ես հույս ունեմ քննարկել Թուրքիայի վարչապետի հետ», – ասել էր Չիլերը: –0–

11.10.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Члены турецкой Ассоциации по правам человека подвергли резкой критике экс-премьера Турции Тансу Чиллер за ее призыв о депортации из Турции армян, не являющихся гражданами этой страны.
Как сообщает сегодня Turkish Daily News, руководитель стамбульского офиса Ассоциации Эрен Кескин заявил в открытом письме Чиллер: “Ваши высказывания трудно оценить иначе как расизм и шовинизм. Мы, как защитники прав человека, можем только желать, чтобы Вы и вам подобные прекратили заниматься политикой”.
9 октября бывший турецкий премьер, лидер партии “Верного Пути” Чиллер заявила, что в настоящее время в Турции живут 30.000 армян, не являющихся гражданами страны. “Давайте пошлем их обратно в Армению, или просто депортируем за пределы Турции. Пусть они ощутят последствия своих шагов. Есть много возможных решений, которые я надеюсь обсудить с премьер министром Турции”, – сказала Чиллер. –0–