25 Սեպտեմբեր 2000 - 17:13 AMT
Այսօր Կրեմլում կայացած Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Իվանովի միջեւ կայացած բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է տարբեր ոլորտներում երկու երկրների փոխգործությանը վերաբերվող հարցերի լայն շրջանակ: Այդ մասին հայտնել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հատուկ թղթակիցը Մոսկվայից:
Բանակցությունների ամնեկարեւոր հարցերից էին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ռազմա-արդյունաբերական համալիրների համագործակցությունը, Անդրկովկասի անվտանգության ապահովման խնդիրները, ռուս-հայկական փոխգործությունը Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի շրջանակներում:
Բանակցությունների ավարտից հետո Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Իվանովը հայտարարել է, որ Ռուսաստնին եւ Հաայստանին միավորում է ոչ միայն ընդհանուր պատմությունը եւ ճակատագիրը, այլեւ ընդհանուր տնտեսական հարաբերությունները, ընդհանուր շահերը եւ անվտանգության խնդիրները: Սերգեյ Իվանովը նշել է, որ «Ռուսաստանը եւ Հայաստանը կշարունակեն համագործակցությունը արտաքին քաղաքականության բոլոր ուղղություններում»:
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ նախատեսվում է վաղը:

25.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. На состоявшихся сегодня в Кремле переговорах между президентом Армении Робертом Кочаряном и секретарем Совета безопасности РФ Сергеем Ивановым был обсужден широкий круг вопросов взаимодействия двух стран в различных областях. Об этом сообщает специальный корреспондент агентства “МЕДИАМАКС” из Москвы.
Среди наиболее важных вопросов переговоров были сотрудничество военно-промышленных комплексов России и Армении, проблемы обеспечения безопасности в Закавказье, а также перспективы российско-армянского взаимодействия в рамках Договора о коллективной безопасности.
После завершения переговоров секретарь СБ РФ Сергей Иванов заявил, что Россию и Армению связывают не только общая история и судьба, но и общие экономические отношения, общие интересы и заботы в сфере безопасности. Сергей Иванов подчеркнул, что “Россия и Армения будут продолжать взаимодействие по всем направлениям внешней политики”.
Встреча президента Армении Роберта Кочаряна с президентом России Владимиром Путиным запланирована на завтра.–0–