15 Սեպտեմբեր 2000 - 14:33 AMT
ՊԵՆՏԱԳՈՆԸ ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է ԿՈՆԳՐԵՍՄԱԿԱՆՆԵՐԻՆ, ՈՐ «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՕՐԻՆԱԳԾԻ» ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ ԵՐԵՎԱՆԻ ԵՎ ԱՆԿԱՐԱՅԻ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԼՐՋՈՐԵՆ ԿՏՈՒԺԵՆ, ՊՆԴՈՒՄ ԵՆ ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ԶԼՄ-ՆԵՐԸ
15.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Պենտագոնի պաշտոնական անձինք նախազգուշացրել են ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի անդամներին, որ ԱՄՆ-ի կառավարոթյանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ անող Բանաձեւի ընդուման դեպքում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ խաղաղության հաստատման հնարավորությունը «կտապալվի»: Այս մասին գրում է Turkish Daily News թուրքական թերթը:
Թերթի տեղեկատվության համաձայն, Պենտագոնում նաեւ գտնում են, որ Կոնգրեսի որոշումը երկարատեւ բացասական ազդեցություն կգործի Երեւանի եւ Անկարայի հարաբերությունների վրա եւ կբարդեցնի ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը: –0–

15.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Официальные лица Пентагона предупредили членов Конгресса США, что в случае принятия Резолюции, призываюшей правительство США признать Геноцид Армян, вероятность заключения мира между Арменией и Турцией будет “разбита”. Об этом сообщает турецкая газета Turkish Daily News.
Согласно сообщению газеты, в Пентагоне также считают, что решение Конгресса негативно отразится на отношениях Еревана и Анкары в “долгосрочной перспективе” и затруднит нахождение решения карабахской проблемы. –0–