13 Սեպտեմբեր 2000 - 15:29 AMT
ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԱՐՏԳՈՐԾՆԱԽԱՐԱՐ. «ՄԵԶ ԱՆՀԱՆԳՍՏԱՑՆՈՒՄ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ ԱՄՆ-Ի ԿՈՆԳՐԵՍՈՒՄ»
13.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«Մեզ անհանգստացնում են ԱՄն-ի Կոնգրեսում այսպես կոչված հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկման փորձերը»:
Այս հայտարարությամբ հանդես է եկել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Իսմաիլ Ջեմը:
Նրա խոսքերով, թուրքական կառավարությունը եւ մամուլը անում են հնարավորին ամենը «իրադարձությունների բացասական զարգացման» կանխման համար: Միաժամանակ, Ջեմը խոստովանել է, որ չնայած դրան, «ներկայումս մեզ համար սկսվում է նոր, ավելի բարդ ժամանակաշրջան»:
Իսմաիլ Ջեմը նշել է , որ հայերը փորձում են ճնշում գործադրել նաեւ Ֆրանսիայի Սենատի վրա, ինչպես նաեւ բարձրացնել այդ հարցը Իսպանիայում եւ Իտալիայում: Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները բազմիցս նշել են, որ դեմ են հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: –0–

13 Сентябрь 2000 - 15:29 AMT
МИНИСТР ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ ТУРЦИИ: НАС БЕСПОКОИТ ВОЗМОЖНОЕ РАССМОТРЕНИЕ ПРОБЛЕМЫ ГЕНОЦИДА АРМЯН В КОНГРЕССЕ США
13.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “Нас беспокоят попытки по рассмотрению вопроса о так называемом геноциде армян в Конгрессе США”.
Согласно сообщению Анатолийского агентства новостей, с таким заявлением выступил министр иностранных дел Турции Исмаил Джем.
По его словам, турецкое правительство и пресса делают все возможное для предотвращения “негативного развития событий”. В то же время, Джем признал, что, несмотря на это, “сейчас начинается новый, более трудный для нас период”.
Исмаил Джем отметил, что армяне также пытаются вновь оказать давление на Сенат Франции, а также поднять этот вопрос в Испании и Италии. Глава МИД Турции заявил, что президенты США и Франции неоднократно говорили о том, что они выступают против признания геноцида армян. –0–