8 Սեպտեմբեր 2000 - 14:00 AMT
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 27-28 ՄԱՆ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ԳՐԱԴԱՐԱՆՈՒՄ ՏԵՂԻ ԿՈՒՆԵՆԱ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ` «ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՄՈՒՆՔԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆԸ»
08.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Սեպտեմբերի 27-28-ը Վաշինգթոնում, Կոնգրեսի Գրադարանի շենքում տեղի կունենա «Ամերիկյան վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանությանը» գիտաժողովը, որի կազմակերպիչներն են` Հայկական Ազգային Ինստիտուտը, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Գրադարանը եւ ԱՄՆ-ի Հոլոկոստի թանգարանը:
Գիտաժողովին կմասնակցեն ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ, որոնք առաջին անգամ կքննարկեն ԱՄՆ-ի վերաբերմունքը 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությանը: Գիտաժողովի մասնակիցենրի թվում են` Ուինսթոն Չերչիլի կենսագիր Մարթին Գիլբերտը, Առաջին Համաշխարհային Պատերազմն ուսունասիրող ամերիկյան հեղինակավոր պատմաբան Ջեյ Վինթերը եւ մոտ 200 ամերիկյան պատմաբաններ եւ փորձագետներ: –0–

08.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. 27-28 сентября в Вашингтоне, в здании Библиотеки Конгресса, пройдет конференция “Американская реакция на армянский геноцид”, организаторами которой являются Армянский Национальный Институт (АНИ), Библиотека Конгресса США и Мемориальный музей Холокоста США.
Как сообщили МЕДИАМАКС в АНИ, в конференции примут участие представители академических кругов США и других стран, которые впервые обсудят реакцию США на Геноцид армян 1915 года. В числе участников конференции – биограф Уинстона Черчилля Мартин Гилберт и один из наиболее авторитетных американских историков, специализирующийся на изучении Первой Мировой Войны, Джей Винтер и еще около 200 американских историков и экспертов. –0–