5 Սեպտեմբեր 2000 - 14:59 AMT
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲԱՇԽԻՉ ԷԼԵԿՏՐԱՑԱՆՑԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆԱՇՀՈՐՀՄԱՆ ՄՐՑՈՒՅԹԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՂ ԻՍՊԱՆԱԿԱՆ UNION FENOSA ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄՏԱԴԻՐ ՉԷ ԿՈՆՍՈՐՑԻՈՒՄ ՍՏԵՂԾԵԼ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆՅԱՆ «ԻՏԵՐԱՅԻ» ՀԵՏ
05.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Իսպանական Union Fenosa-ն երբեք բանակցություններ չի վարել եւ չի վարում Հայաստանի բաշխիչ էլեկտրացանցերի սեփակկանաշնորհման մրցույթին մասնակցելու համար կոնսորցիումի ստեղծման մասին: Այս մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է Union Fenosaի Արտասահմանյան ներդրումների դեպարտամենտի վերլուծաբան Դեվիդ Գոմեզը:
2000 թվականի մայիսին էներգետիկայի նախարար Դավիթ Զադոյանը ասել էր, որ Հայաստանի բաշխիչ էլեկտրացանցերի սեփականաշնորհման մրցույթից հեռացված ռուսաստանյան «Իտերա» ընկերությունը կարող է կոնսորցիում ստեղծել Union Fenosa-ի հետ` մրցույթին երկրորդ անգամ մասնակցելու նպատակով:
Դեվիդ Գոմեզը հաստատեց ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին, որ Union Fenosa-ն մտադիր է մասնակցել մրցույթին: Նրա խոսքերով, Union Fenosa-ն բարձր է գնահատում իր հնարավորությունները` հաշվի առնելով այն փորձը, որն ընկերությունը ձեռք է բերել վերջերս Մոլդովայի բաշխիչ էլեկտրացանցերը գնելուց հետո:
Բացի Union Fenosa-ից, Հայաստանի բաշխիչ էլեկտրացանցերի գնմանը հավակնում են ամերիկյան AES Silk Road ընկերությունը, շվեցա-շվեդական ABB-ին եւ ֆրանսիական Electricite de France-ն: –0–

5 Сентябрь 2000 - 14:59 AMT
ИСПАНСКАЯ КОМПАНИЯ UNION FENOSA, УЧАСТВУЮЩАЯ В ТЕНДЕРЕ ПО ПРИВАТИЗАЦИИ РАСПРЕДЕЛИТЕЛЬНЫХ ЭНЕРГОСЕТЕЙ АРМЕНИИ, НЕ НАМЕРЕНА СОЗДАВАТЬ КОНСОРЦИУМ С РОССИЙСКОЙ “ИТЕРОЙ”
05.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Испанская компания Union Fenosa никогда не вела и не ведет переговоров о создании консорциума для участия в тендере по приватизации распределительных энергосетей Армении. Об этом в эксклюзивном интервью МЕДИАМАКС заявил аналитик Департамента иностранных инвестиций Union Fenosa Дэвид Гомез (David Gomez).
В мае 2000 года в интервью МЕДИАМАКС министр энергетики Армении Давид Задоян сказал, что росссийская компания “Итера”, отстраненная от участия в тендере приватизации распределительных энергосетей Армении, может сформировать консорциум с Union Fenosa для повторного участия в конкурсе.
Дэвид Гомез подтвердил МЕДИАМАКС, что Union Fenosa намерена участвовать в тендере. По его словам, Union Fenosa оценивает свои шансы достаточно оптимистично, учитывая недавнее приобретение компанией распределительных энергосетей Молдовы.
Кроме Union Fenosa на покупку распределительных энергосетей Армении претендуют американская компания AES Silk Road, швейцаро-шведская АВВ и французская Electricite de France. –0–