2011թ Հայաստանի լավագույն մարզիկ, Եվրոպայի հունահռոմեական ըմբշամարտի չեմպիոն Ռոման Ամոյանը (55 կգ ք/կ) PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ շատ ուրախ է այդ կոչմանն արժանանալու համար: Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր մարզական լրագրողներին, ովքեր քվեարկել են իր համար:
«Այդ մասին ես իմացա Ծաղկաձորում, որտեղ Հայաստանի հավաքականի հետ մասնակցում էի տարվա եզրափակիչ հավաքին: Ես կփորձեմ անել ամեն բան`այդ կոչումն արդարացնելու համար: Այն պարտավորեցնում է ավելի լավ ելույթ ունենալ: Բոլորն են երազում դառնալ իրենց երկրի լացագույն մարզիկը և ես կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի դարձյալ արժանանամ այդ կոչմանը»,-խոստովանել է ըմբիշը:
Ըմբիշի խոսքով, 2011թ իրեն ամեն ինչ չէ, որ հաջողվել է իրականացնել: Եվրոպայի առաջնությունում նա իրեն հավասարը չուներ և բոլոր մրցակիցների նկատմամբ տարել է «չոր» հաղթանակ և դարձել Եվրոպայի լավագույն մարզիկ: «Եվրոպայի առաջնությունից հետո ես ելույթ եմ ունեցել միջազգային Գրան պրի և Ա կարգի մրցաշարերում և հաղթող ճանաչվել: Սակայան Ստամբուլում կայացած աշխարհի վարկանիշային առաջնությունում վնասվածք ստացա և անհաջող ելույթ ունեցա»,-ասել է Ամոյանը:
Մարզիկը հուսով է, որ 2012թ արդեն կկարողանա լավ հանդես գալ և նվաճել Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր. «Չեմ սիրում խոստումներ տալ, սակայն ուժերիս ներածին չափով կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի նոր բարձունքներ նվաճեմ: Ամեն ինչ որոշում է մրցագորգը, տեսնենք, ինչ կստացվի»:

Лучший спортсмен Армении 2011 года чемпион Европы по греко-римской борьбе Роман Амоян (в/к 55 кг) в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что очень рад этому званию. Он поблагодарил всех спортивных журналистов, проголосовавших за него.
“Я об этом узнал в Цахкадзоре, где со сборной Армении проводим заключительный сбор года. Я постараюсь сделать все, чтобы оправдать это звание. Оно обязывает выступать еще лучше. Все мечтают стать лучшим спортсменом своей страны, и я сделаю все, чтобы вновь удостоится этого”,- признался борец.
По словам борца, в 2011 году ему не все удалось реализовать. На чемпионате Европы он не имел равных, над всеми соперниками одержал “сухие” победы и стал лучшим спортсменом Европы. “После чемпионата Европы я выступал на крупных международных турнирах класса А и Гран При, становился победителем. Но на рейтинговом чемпионате мира в Стамбуле имел травму и выступил неудачно”, – сказал Амоян.
Спортсмен надеется, что в 2012 году сможет хорошо выступить и завоевать путевку на лондонские Олимпийские игры: “Я не люблю давать обещаний, но сделаю все, что в моих силах, чтобы достичь новых высот. Все решает ковер, посмотрим, как получится”.