Ղարաբաղյան հակամարտության սառեցված վիճակը շահավետ է համաշխարհային հիմնական խաղացողների համար: Նման կարծիք է արտահայտել գերմանացի միջազգային լրագրող, Արտաքին քաղաքականության գերմանական խորհրդի Բերթոլդ Բեյցի անվ. կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Ռարը, ադրբեջանական ԶԼՄ տված հարցազրույցում:
«Տերությունների առջև դրված են Իրանի, Հյուսիսային Կորեայի, Հյուսիսային Աֆրիկայի հարցերը: Կարծում եմ, որ Արևմուտքի և ԵԱՀԿ երկրների համար ամենաշահավետ տարբերակը ղարաբաղյան հակամարտության սառեցված վիճակն է»,-ընդգծել է փորձագետը:
Ըստ նրա, ներկայիս փուլում հակամարտության սառեցված վիճակը ձեռնտու է հատկապես նրանց, ովքեր ուզում են, որ Հարավային Կովկասը դառնա այս տարածաշրջանից դեպի Արևմուտք էներգապաշարների տեղափոխման գլխավոր միջանցք:
Պատասխանելով ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման մասին հարցին` Ռարը նկատել է. «Կարծում եմ, Արևմուտքում բոլորը հույս ունեն, որ դա տեղի չի ունենա, որ Ադրբեջանը չի գնա Սահակաշվիլիի ճանապարհով` Հարավային Օսեթիայի հարցում: Քանի որ նման քայլի հետևանքով Վրաստանը ևս չշահեց»:
Վերջում Ռարը հավելել է, որ հակամարտության լուծումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, «եթե անգամ այդ հարցը լուծելու լինի գալիք սերունդը»:

Сохранение карабахского конфликта в замороженном состоянии устраивает основных мировых игроков. Такое мнение выразил немецкий журналист-международник директор Центра им. Бертольда Бейца при Германском Совете по внешней политике (DGAP) Александр Рар в интервью азербайджанским СМИ.
“Перед державами стоят вопросы Ирана, Северной Кореи, Северной Африки. Я думаю, что странам Запада и государствам-членам МГ ОБСЕ выгоднее всего сегодня держать вопрос НК в замороженном состоянии”, – отметил эксперт.
По его словам, на нынешнем этапе замороженное состояние конфликта особенно устраивает тех, кто хотят, чтобы Южный Кавказ стал сейчас главным коридором для транзита энергоресурсов из этого региона на Запад.
Отвечая на вопрос о возможном начале военных действий, Рар заметил: “Думаю, на Западе все надеются, что этого не произойдет, что Азербайджан не пойдет по пути Саакашвили в вопросе Южной Осетии. Потому что от такого шага Грузия тоже не выиграла”.
В конце Рар добавил, что разрешение конфликта возможно исключительно мирным путем “даже если решать этот вопрос придется будущему поколению”.