18 Հունվար 2012 - 16:27 AMT
Հունվարի 18 Երևանում` Տիգրան Պետրոսյանի անվան Շախմատի տանը կայացել է Հայաստանի շախմատի առաջնության 7-րդ տուրը:
Առաջինը իրենց պարտիան ավարտել են առաջնության առաջատար Հրանտ Մելքումյանը և Զավեն Անդրիասյանը: Պարտիան ավարտվել է ոչ ոքի: Հաջորդ ոչ ոքին գրանցվել է Ռոբերտ Հովհաննիսյան-Ավետիք Գրիգորյան զույգի խաղից հետո: Ամենաերկար պարտիան Կարեն Գրիգորյանի և Սամվել Տեր-Սահակյանինն էր, որը տևել է մոտ 6 ժամ և ավարտվել է ոչ ոքիով: 7-րդ տուրում Հրայր Սիմանյանի նկատմամբ հաղթանակ է տարել Արման Փաշիկյանը, իսկ Տիգրան Պետրոսյանը` Լևոն Բաբուջյանի նկատմամբ:
Այս տուրից հետո Մելքումյանը հավաքել է 4.5 միավոր և շարունակում է զբաղեցնել առաջին հորիզոնականը, միչև 4-րդ հորիզոնականը կիսում են Անդրիասյանը, Հովհաննիսյանը և Պետրոսյանը: Հունվարի 19 կկայանա 8-րդ տուրը:

18 Январь 2012 - 16:27 AMT
Первыми свою партию завершили лидер чемпионата Грант Мелкумян и Завен Андриасян, стороны расстались миром. Второй ничейный счет был зафиксирован во встрече Роберт Оганнисян – Аветик Григорян. Самой длинной получилась партия Карена Григоряна и Самвела Тер-Саакяна, шахматисты играли почти 6 часов и тоже поделили между собой очки.
В 7 туре победы одержали Арман Пашикян, который был сильнее Грайра Симоняна, и Тигран Петросян, который победил Левона Бабуджяна.
После этого тура Мелкумян набрал 4,5 очка и продолжает занимать первое место, по 4 очка имеют Андриасян, Оганнисян и Петросян.