17 Օգոստոս 2000 - 17:27 AMT
ԲՐԻՏԱՆԱՑԻ ՓՈՐՁԱԳԵՏԸ ԳՏՆՈՒՄ Է, ՈՐ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ AES SILK ROAD ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴՈԻՐՍ Է ՄՂՈՒՄ «ԻՏԵՐԱ»-ին ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ՇՈՒԿԱՅԻՑ
17.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Ռուսաստանյան «Իտերա» եւ ամերիկյան AES Silk Road ընկերությունները պայքարում են Անդրկովկասի էներգետիկ շուկայի համար, եւ վերջինս առայժմ առաջնային տեղ է զբաղեցնում թե Հաաստանում եւ թե Վրաստանում: Նման հայտարարությամբ հադես է եկել Բի-Բի-Սի տնտեսական մեկնաբան Դինա Նյումենը:
Նա նշել է, որ չնայած Հայաստանում դեռեւս շարունակվում է բաշխիչ էներգացանցերի սեփականաշնորհման մրցույթը, շատ հավանական է, որ AES Silk Road-ին կհաջողվի, իսկ Վրաստանում արդեն հաջողվել է իր հսկողության տակ վերցնել բաշխիչ էներգացանցերը:
Ադրբեջանը` որպես բնական պաշարներով հարուստ երկիր, առանձնահատուկ տեղ է գրավում Անդրկովկասում, ընդգծել է Նյումենը: «Երկրում առկա գումարների հաշվին չի զգացվում միջազգային ֆինանսական ինսիտուտների փոխառումների եւ, համապատասխանաբար, սեփականաշնորհման անհրաժեշտությունը: Իսկ ահա Ադրբեջանի հարեւան պետությունները` Հայաստանն ու Վրաստանը հայտնվել են մի կացության մեջ, երբ Միջազգային Արժութային Հիմնադրամը եւ Համաշխարհայի Բանկը պնդում են բոլոր ռազմավարական ճյուղերի սեփականաշնորհման անհրաժեշտության վրա », – նշել է Բի-ԲԻ-Սի-ի փորձագետը: –0–

17.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. За закавказский энергетический рынок борется Россия в лице компании “Итера” и американская компания AES Silk Road, которая пока что побеждает и в Грузии, и в Армении.
C таким заявлением выступила экономический обозреватель Би-Би-Си Дина Ньюмен.
Она отметила, несмотря на то, что в Армении тендер на покупку распределительных энергосетей еще продолжается, велика вероятность того, что AES удастся, а в Грузии уже удалось, захватить контроль над энергораспределительными сетями.
Азербайджан как страна, богатая природными ресурсами, занимает несколько особое положение в Закавказье, подчернула Ньюмен. “За счет того, что есть деньги внутри страны, нет такой острой необходимости в займах международных финансовых институтов, и соответственно нет необходимости в резкой приватизации всего. Но вот соседи Азербайджана, Грузия и Армения, оказались в другой ситуации, потому что МВФ и Всемирный банк настаивают на приватизации всех стратегических отраслей”, – отметила эксперт Би-Би-Си.
Отвечая на вопрос: можно ли говорить о том, что российские энергетические предприятия вытесняются с рынков СНГ, Ньюмен сказала: “Можно сказать, что в большинстве стран так и происходит, там, где идет приватизация стратегических объектов. В этом году исключение составил Казахстан. Здесь с уходом бельгийской компании “Трактебель” снова возвращается на позиции “Итера”. –0–